Skip to content

707 S Edgemere DrAllenhurst, NJ 07711

Built 1905

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 2, 2019

Property Information

Block71
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
80%
Improvement Value:$150,000
20%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,638-0.6%
2024$12,710+89.7%
2023$6,700-13.1%
2022$7,710+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 9330, Page 6256NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 9160, Page 3609NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905