Skip to content

705 S Edgemere DrAllenhurst, NJ 07711

Built 1921

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block71
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,600
70%
Improvement Value:$226,300
30%
Total Assessment$745,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,152-26.7%
2024$13,843+137.7%
2023$5,825-16.2%
2022$6,953+8.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

Sq Ft870DeedBook 9586, Page 9627Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft870DeedBook 9456, Page 2194Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 5852, Page 603Recorded8/20/1999

Property Built

Built

Year Built: 1921