Skip to content

491 S Edgemere DrAllenhurst, NJ 07711

Built 1925

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block76
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$965,400
82%
Improvement Value:$206,200
18%
Total Assessment$1,171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,084-6.2%
2024$16,076+35.0%
2023$11,910-0.7%
2022$11,993-2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 9290, Page 3991Recorded6/1/2018

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 9029, Page 9835Recorded8/8/2013

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 8931, Page 5052NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/7/2012

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,301DeedBook 5797, Page 717NU CodeFamily (1)Recorded2/17/1999

Property Built

Built

Year Built: 1925