Skip to content

485 S Edgemere DrAllenhurst, NJ 07711

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block76
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,050,000
72%
Improvement Value:$416,400
28%
Total Assessment$1,466,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,989-5.3%
2024$20,057+39.1%
2023$14,424-0.4%
2022$14,487-2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$763,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 9229, Page 4760Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 8727, Page 1760Recorded6/13/2008

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 5827, Page 662NU CodeFamily (1)Recorded6/2/1999

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4849, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1910