Skip to content

1508 Birch AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1951

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Oct 8, 1998

Property Information

Block86
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,500
82%
Improvement Value:$100,500
18%
Total Assessment$549,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,495-5.2%
2024$7,910+19.8%
2023$6,604-0.7%
2022$6,651-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 5769, Page 329NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/12/1998

Property Built

Built

Year Built: 1951