Skip to content

1010 Bendermere AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1953

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Nov 18, 1999

Property Information

Block78
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,200
85%
Improvement Value:$81,400
15%
Total Assessment$527,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,191-5.6%
2024$7,618+21.7%
2023$6,259-0.8%
2022$6,310-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 5894, Page 269Recorded1/10/2000

Property Built

Built

Year Built: 1953