Skip to content

222 Perrine AveLong Branch, NJ 07740

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2012

Property Information

Block9
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$994,600
82%
Improvement Value:$214,500
18%
Total Assessment$1,209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,740+2.2%
2024$15,408-5.4%
2023$16,290+36.7%
2022$11,918+7.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921