Skip to content

261 Dixon AveLong Branch, NJ 07740

Built 1987

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block9
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,685
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$847,500
60%
Improvement Value:$554,200
40%
Total Assessment$1,401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,982-3.3%
2024$18,591+8.5%
2023$17,141+23.5%
2022$13,877+7.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,685DeedBook 9545, Page 3817Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 5454, Page 155Recorded10/26/1995

Property Built

Built

Year Built: 1987