Skip to content

27 Irving PlRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$1,860,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block101
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,342
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$520,300
40%
Improvement Value:$791,500
60%
Total Assessment$1,311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,524+21.7%
2024$18,508+2.9%
2023$17,992+4.8%
2022$17,160+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,860,000
Sq Ft3,342DeedBook 9764, Page 2816Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft3,342DeedBook 9647, Page 7092NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/9/2023

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft2,862DeedBook 8474, Page 8503Recorded7/5/2005

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,862DeedBook 8091, Page 2570Recorded3/15/2002

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5018, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1910