Skip to content

29 Arthur PlRed Bank, NJ 07701

Built 1923

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
May 23, 2018

Property Information

Block101
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-VN-OS-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$477,500
55%
Improvement Value:$387,100
45%
Total Assessment$864,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,491+13.7%
2024$12,748+4.6%
2023$12,189+4.0%
2022$11,724+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$519,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 9293, Page 6354Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9018, Page 850Recorded6/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1923