Skip to content

44 Irving PlRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$1,199,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block102
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$520,300
51%
Improvement Value:$497,800
49%
Total Assessment$1,018,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,816+17.5%
2024$11,762+5.9%
2023$11,109+3.0%
2022$10,781+4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,199,000
Sq Ft2,512DeedBook 9755, Page 6442Recorded9/10/2025

Property Sale

Sale
$1,260,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 9697, Page 2320NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/25/2024

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 5527, Page 954NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/22/1996

Property Built

Built

Year Built: 1901