Skip to content

58 Irving PlRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block102
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,029
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,300
56%
Improvement Value:$403,100
44%
Total Assessment$923,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,482+26.8%
2024$12,213+5.6%
2023$11,570+3.2%
2022$11,208+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft2,029DeedBook 9663, Page 9780Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4681, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1907