Skip to content

200 Broad St

Red Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block103
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S 1G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
37%
Improvement Value:$735,400
63%
Total Assessment$1,167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,713-6.2%
2024$22,082-1.2%
2023$22,361-1.0%
2022$22,586+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$970,000

From:

To:

DeedBook 9323, Page 5227Recorded12/4/2018