Skip to content

20 Leroy PlRed Bank, NJ 07701

Last Sale Price
$5,200,000
Last Sale Date
Nov 19, 2012

Property Information

Block104
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,100
93%
Improvement Value:$22,200
7%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,894-1.9%
2024$6,006-5.9%
2023$6,382-1.0%
2022$6,447+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$5,200,000
DeedBook 8982, Page 2428

Property Sale

Sale
$2,510,000
DeedBook 8712, Page 1622

Property Sale

Sale
$474,880
DeedBook 5747, Page 612