Skip to content

195 Broad St

Red Bank, NJ 07701

Last Sale Price
$28,867
Last Sale Date
Mar 25, 2014

Property Information

Block105
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,100
89%
Improvement Value:$53,500
11%
Total Assessment$494,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,453-14.6%
2024$9,901-5.6%
2023$10,492-0.7%
2022$10,569+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$28,867

From:

To:

DeedBook 9062, Page 5363NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/17/2014