Skip to content

25 South StRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$899,500
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block107
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,800
45%
Improvement Value:$542,200
55%
Total Assessment$986,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,482+0.6%
2024$18,367+23.9%
2023$14,820+4.0%
2022$14,257+4.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$899,500

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 9502, Page 8823Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$667,500

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 8701, Page 9515Recorded2/5/2008

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5731, Page 997

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 5731, Page 997Recorded7/20/1998

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4961, Page 148

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4656, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1910