Skip to content

63 South St

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 15, 2011

Property Information

Block107
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF1.5 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,455
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,700
62%
Improvement Value:$268,100
38%
Total Assessment$705,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,428+3.1%
2024$11,084+7.9%
2023$10,275+3.8%
2022$9,895+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 8904, Page 6356Recorded8/25/2011

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4896, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1915