Skip to content

219 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2008

Property Information

Block110
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,906
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,900
48%
Improvement Value:$459,300
52%
Total Assessment$890,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,248+12.2%
2024$13,595+5.9%
2023$12,838+3.6%
2022$12,396+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,906DeedBook 8570, Page 4026Recorded6/12/2006

Property Sale

Sale
$519,000

From:

To:

Sq Ft2,906DeedBook 8330, Page 2005Recorded2/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1960