Skip to content

252 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block111
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,200
50%
Improvement Value:$459,300
50%
Total Assessment$923,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,113+13.1%
2024$14,248+5.5%
2023$13,503+3.3%
2022$13,071+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 8207, Page 2268Recorded3/26/2003

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 5118, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1970