Skip to content

229 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1935

Last Sale Price
$303,500
Last Sale Date
Jun 1, 2012

Property Information

Block110
Lot37
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage892
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,800
70%
Improvement Value:$185,800
30%
Total Assessment$611,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711-0.2%
2024$9,731+9.4%
2023$8,897+1.8%
2022$8,736+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$303,500

From:

To:

Sq Ft892DeedBook 8954, Page 5562Recorded6/18/2012

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

DeedBook 5929, Page 278Recorded4/29/2000

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 4783, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1935