Skip to content

94 Harrison AveRed Bank, NJ 07701

Built 1945

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block54
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
DescriptionB1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,400
76%
Improvement Value:$132,900
24%
Total Assessment$550,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,162+7.6%
2024$8,515+8.2%
2023$7,868+1.1%
2022$7,779+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 9399, Page 2381Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 8786, Page 7790NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/17/2009

Property Sale

Sale
$224,224

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 8693, Page 8630NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/18/2007

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5014, Page 288

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4632, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1945