Skip to content

182 Branch AveRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block111
Lot37
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,900
62%
Improvement Value:$228,700
38%
Total Assessment$606,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,757+0.5%
2024$9,706+1.5%
2023$9,565+2.9%
2022$9,297+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$449,900

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9500, Page 8985Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 8831, Page 5931Recorded5/10/2010

Property Sale

Sale
$423,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 8581, Page 1286Recorded7/26/2006

Property Sale

Sale
$220,500

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 8013, Page 5525Recorded4/5/2001

Property Built

Built

Year Built: 1901