Skip to content

43 Tower Hill AveRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block111
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,300
58%
Improvement Value:$340,500
42%
Total Assessment$804,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,800+14.5%
2024$12,930+6.3%
2023$12,158+2.8%
2022$11,826+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 9742, Page 1084Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 8632, Page 2706Recorded2/27/2007

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 8402, Page 110Recorded9/20/2004

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

DeedBook 5976, Page 516Recorded9/26/2000

Property Built

Built

Year Built: 1907