Skip to content

79-81 Branch AveRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block107
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,300
46%
Improvement Value:$445,300
54%
Total Assessment$828,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,788+0.5%
2024$13,719+5.0%
2023$13,069+4.1%
2022$12,553+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$795,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 9609, Page 7869Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 9134, Page 542Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$45,100
DeedBook 4672, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1901