Skip to content

15 St Nicholas PlRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block113
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-E-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,007
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
59%
Improvement Value:$278,000
41%
Total Assessment$680,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,691+14.0%
2024$10,258+4.0%
2023$9,867+3.1%
2022$9,572+4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,007DeedBook 9266, Page 4144Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale
$493,000

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 8563, Page 7072Recorded5/17/2006

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 8317, Page 4862Recorded1/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1924