Skip to content

32 Madison AveRed Bank, NJ 07701

Built 1950

Last Sale Price
$444,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block114
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,400
65%
Improvement Value:$219,900
35%
Total Assessment$623,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,461+14.3%
2024$9,152+4.7%
2023$8,738+2.4%
2022$8,529+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$444,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9540, Page 7865Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 8652, Page 931Recorded5/17/2007

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 5825, Page 235Recorded5/25/1999

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

DeedBook 5522, Page 819Recorded8/5/1996

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5229, Page 399

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5045, Page 253

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4718, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1950