Skip to content

161 South StRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block114
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
56%
Improvement Value:$318,800
44%
Total Assessment$725,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,524+10.7%
2024$11,315+3.4%
2023$10,941+24.9%
2022$8,759+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 9444, Page 497Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

DeedBook 5495, Page 190Recorded4/23/1996

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5192, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1924