Skip to content

147 South StRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block114
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,500
56%
Improvement Value:$302,800
44%
Total Assessment$693,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,923+20.4%
2024$9,907+4.0%
2023$9,527+3.1%
2022$9,243+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9201, Page 9902Recorded12/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1924