Skip to content

86 Madison AveRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block114
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,100
69%
Improvement Value:$184,200
31%
Total Assessment$595,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,161+19.7%
2024$8,489+5.4%
2023$8,056+2.1%
2022$7,888+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924