Skip to content

116 Pinckney RdRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block114
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,000
49%
Improvement Value:$436,700
51%
Total Assessment$852,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,834+11.3%
2024$13,327+2.7%
2023$12,979+39.1%
2022$9,331+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 4753, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1924