Skip to content

40 Hubbard ParkRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 1, 1995

Property Information

Block11
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,425
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,956,700
84%
Improvement Value:$372,600
16%
Total Assessment$2,329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,719-2.9%
2024$45,046+28.3%
2023$35,123+0.1%
2022$35,093+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 5465, Page 608Recorded12/11/1995

Property Built

Built

Year Built: 1920