Skip to content

21 Worthley StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$769,000
Last Sale Date
Apr 2, 2025

Property Information

Block15.01
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
57%
Improvement Value:$305,500
43%
Total Assessment$712,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,335+17.4%
2024$10,511+14.6%
2023$9,174+2.2%
2022$8,977+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$769,000

From:

To:

Sq Ft1,922DeedBook 9734, Page 3968Recorded4/22/2025

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,922DeedBook 9478, Page 9018Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 8595, Page 3553Recorded9/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1915