Skip to content

229 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$559,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block17
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$406,200
71%
Improvement Value:$166,000
29%
Total Assessment$572,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+7.8%
2024$8,861+7.5%
2023$8,246+1.6%
2022$8,116+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$559,000
Sq Ft1,020DeedBook 9764, Page 1991Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 9313, Page 1926Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft948DeedBook 8719, Page 7383NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/2/2008

Property Built

Built

Year Built: 1938