Skip to content

208 E Front StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 26, 2005

Property Information

Block17
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,400
53%
Improvement Value:$324,900
47%
Total Assessment$694,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,850+5.2%
2024$11,262+4.6%
2023$10,764+3.4%
2022$10,408+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 8516, Page 7179Recorded11/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1907