Skip to content

219 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2002

Property Information

Block17
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,000
71%
Improvement Value:$155,300
29%
Total Assessment$529,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,748+6.7%
2024$8,196+7.4%
2023$7,635+1.8%
2022$7,502+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920