Skip to content

215 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$108,750
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block17
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,517
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,300
60%
Improvement Value:$233,600
40%
Total Assessment$588,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872+5.9%
2024$9,322+8.8%
2023$8,568+2.9%
2022$8,329+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$108,750

From:

To:

DeedBook 5702, Page 275Recorded4/3/1998

Property Built

Built

Year Built: 1920