Skip to content

105 Mc Laren StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$242,760
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block20
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,200
65%
Improvement Value:$207,800
35%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,920+5.8%
2024$10,319+5.7%
2023$9,762+8.0%
2022$9,043+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$242,760

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9044, Page 702NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1907