Skip to content

22 Bassett PlRed Bank, NJ 07701

Built 1933

Last Sale Price
$505,100
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block20
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,200
63%
Improvement Value:$230,200
37%
Total Assessment$622,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450+7.0%
2024$9,769+13.5%
2023$8,608+2.1%
2022$8,431+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,100

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 9535, Page 4724Recorded8/13/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4967, Page 911

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4597, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1933