Skip to content

102 Harding RdRed Bank, NJ 07701

Built 1938

Last Sale Price
$477,000
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block56
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,100
54%
Improvement Value:$286,400
46%
Total Assessment$627,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,618-1.1%
2024$10,738+4.4%
2023$10,288+23.9%
2022$8,302+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$477,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9426, Page 2241Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8811, Page 8410Recorded12/17/2009

Property Sale

Sale
$138,500

From:

To:

DeedBook 5465, Page 596Recorded12/11/1995

Property Built

Built

Year Built: 1938