Skip to content

15 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1912

Last Sale Price
$424,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block23
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,300
59%
Improvement Value:$271,500
41%
Total Assessment$663,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,200+5.7%
2024$10,595+5.5%
2023$10,042+2.9%
2022$9,761+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$424,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 9355, Page 9323Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 9173, Page 8951Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 9144, Page 2707NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/14/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 5477, Page 985Recorded2/2/1996

Property Built

Built

Year Built: 1912