Skip to content

23 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block23
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,800
62%
Improvement Value:$237,200
38%
Total Assessment$628,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+10.0%
2024$9,595+6.3%
2023$9,024+2.4%
2022$8,815+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4995, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1912