Skip to content

47 Washington StRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block25
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,564
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,500
43%
Improvement Value:$455,700
57%
Total Assessment$796,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,126+21.2%
2024$11,651+3.2%
2023$11,288+3.5%
2022$10,906+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,564DeedBook 9124, Page 9510NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/3/2015

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

DeedBook 5474, Page 95Recorded1/18/1996

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 4688, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1901