Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
51-3 Mechanic StRed Bank, NJ 07701
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2006
Property Information
Block27
Lot22.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03
Building Details
Building Class---
Description3CB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage19,316
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$625,600
32%
Improvement Value:$1,318,100
68%
Total Assessment$1,943,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $36,181 | +0.8% |
| 2024 | $35,906 | -0.4% |
| 2023 | $36,063 | +0.0% |
| 2022 | $36,063 | — |
Property History
No events match the selected filters.