Skip to content

19 W Front St

Red Bank, NJ 07701

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block30.01
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
DescriptionB2
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,300
55%
Improvement Value:$261,800
45%
Total Assessment$576,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,440-0.1%
2024$11,446-5.2%
2023$12,074-1.2%
2022$12,222+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 9268, Page 1425Recorded1/17/2018

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 8708, Page 5534Recorded3/13/2008

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 8388, Page 2803Recorded8/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 5790, Page 503Recorded1/29/1999