Skip to content

228 Shrewsbury Ave

Red Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$554,400
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block73
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
DescriptionC2 G3
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,089
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,700
34%
Improvement Value:$360,400
66%
Total Assessment$545,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,821+0.8%
2024$9,744+1.6%
2023$9,588-0.9%
2022$9,672+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$554,400

From:

To:

DeedBook 8554, Page 1672Recorded4/6/2006

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

DeedBook 8363, Page 6128Recorded5/19/2004

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4802, Page 108