Skip to content

58-60 White St.

Shrewsbury, NJ 07702

Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block30
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
DescriptionF2
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,100
64%
Improvement Value:$160,200
36%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590-0.3%
2024$8,613-6.3%
2023$9,187-1.3%
2022$9,303+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 9098, Page 7676Recorded2/4/2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4885, Page 169