Skip to content

46-50 Broad St

Red Bank, NJ 07701

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2007

Property Information

Block31
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage12,936
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,909,600
57%
Improvement Value:$1,419,100
43%
Total Assessment$3,328,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,143+9.7%
2024$53,925-4.4%
2023$56,390-1.2%
2022$57,054+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927