Skip to content

21 White StRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block31
Lot14.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
DescriptionNEMO TILE+STONE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,130
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,600
41%
Improvement Value:$709,700
59%
Total Assessment$1,193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,603+0.4%
2024$23,519-3.4%
2023$24,353-1.1%
2022$24,622+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 8149, Page 1800

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5019, Page 969