Skip to content

35 Pearl St

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block32
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,600
51%
Improvement Value:$175,800
49%
Total Assessment$360,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,245+0.2%
2024$6,230-4.0%
2023$6,492+2.9%
2022$6,309+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 9235, Page 6315

Property Sale

Sale
$34,700
DeedBook 4628, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1915