Skip to content

31 Pearl StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block32
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,100
52%
Improvement Value:$332,400
48%
Total Assessment$685,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,901+0.3%
2024$11,871-4.0%
2023$12,371+2.9%
2022$12,026+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 5894, Page 41NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/10/2000

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 5560, Page 88Recorded12/26/1996

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4545, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1907